24 December 2009

knjige

No, miklavzevo-bozicno-novoletni prazniki so. In o tem ne bom napisal skoraj besede vec.



Pac pa bom o knjigah. Plan je (bil?, no je se vedno!) da preko teh pocitnic pripravim vse stvari za izpite - spisem moja raziskovanja, razmisljanja in razlabljanja o razlicnih temah v zvezi z arhitekturo. Pri teoriji bom pisal o sodobnem statusu mesta (in zakaj je do tega prislo), pri zgodovini o ciklicnosti umetniskih stilov, pri interpertacijah pa o tem kako se nisem obiskal parka la vilette v parizu (in kaj ta park pomeni v razvoju druzbe nasploh).

Blazno zanimivo, sej vem. Ampak ne bom utrujal s tem, predvsem zaradi tega ker imam od skupno 12.000 besed spisanih ene 60. Pet tock zame. Ampak pocitnic se ni konec, tako da se ni vse izgubljeno.

Pac pa bom napisal kaj o knjigah. Zaradi prej omenjenih esejev imam doma knjig tocno toliko kot se mi jih knjiznica dovoli naenkrat sposoditi. (Rahlo hecna situacija ko ti recejo "Well the reason you can't check the book out, sir, is that you have too many books checked out already".) Ampak brat te knjige je fejst. Ceprav ni sans da bom vse predelal pravocasno, bom pa verjetno uspel vse kljucne stvari prepisat citirat.



Pravzaprav je tale nasa knjiznica fejst. Ali so mi pa KOZ, CTK, FA ipd. bedne, kaj pa vem. V nasi mrezi je 5 knjiznic. Ena mi je cez cesto, ostale so raztresene naokoli po Londonu. Ta cez cesto mislim da je najvecja (in, roko na srce, dalec najgrsa), ampak nima pa vsega (ceprav ima dve knjigi o Plecniku, opala! ... Ravnikarja zaenkrat se ne ;) ). Ampak sistem izposoje, rezervacij in vsega drugega mi je vsec. Razen tega, da dobim 2 dni pred iztekom knjig opozorilo po mailu in da sem takisto po mailu obvescen o prispelih rezerviranih knjigah, mi je predvsem fajn da menknjiznicna izposoja ni bavbav ampak je osnova.



Kot prvo niti ne vem kje so vse knjiznice v mrezi. Kot drugo se mi ne da iti za eno posamezno knjigo na drug konec mesta. Ampak to ni problem, ker lahko na netu preko kataloga (poleg podaljsanja in !pogledanja! v knjigo preko linka na amazon/gbooks) narocim katerokoli knjigo iz mreze in jo avtomaticno dostavijo v recepcijo meni najblizje knjiznice kjer me caka 1 teden. In ko knjige vracam (preko avtomatiziranega sistema ali vrzene v skatlo ob vhodu) se potem carobno vrnejo v svojo maticno knjiznico. Se clovek kar razvadi.



Aja pa sistem oznacevanja knjig. Ne vem zakaj, ampak omenjeni Plecnik nosi na UL FA oznako 72(497.12), kar ti verjetno pove ful ce si nasa plavolasa knjiznicarka ki v knjiznici dela in bolj ali manj na pamet pozna vsako knjigo. Ostali smo se pa morali prebijati mimo oddelka 72 in potem iskati po naslovih in platnicah - kjer je bila vsaka druga obratno orientirana. Superca! (Zakaj ni napisanega pravila da morajo biti na hrbtenici knjige vsi napisi orientirani v isto smer?)



No, kakorkoli ze, isti Plecnik ima tukaj osebno stevilko 720.92 PRE PLE. Razlika med oznako in osebno stevilko je to, da je v knjiznici samo ena knjiga, na kateri pise 720.92 PRE PLE in ima to z vidno oznako oznacno na hrbtenici. Pravzaprav ni velika razlika med klasifikacijami, razen tega da lahko slednjo knjigo vsak dokaj hitro najde brez pomoci profesionalnega osebja. Ce bi bila facebook grupa za fane uporabnega oznacevanja knjig v knjiznici bi zdejle postal fan.

Ko sem ze ravno pri knjiznicah in knjigah - ubistvu se mi zdi kupovanje knjig ful arhaicna poteza. Knjige, ki bi jih dejansko imel lahko prestejem na obe roki storastega mizarskega vajenca. Prakticno vse ostale so mi pa cisto prevec utilitarne, tranzitorne, nerelevantne, zastarele ali pac nezanimive. Nevidna mesta od Calvina se mi zdijo ena od prvih na spisku nepogresljivih (ampak jih se nimam, hint, hint). Pa se par drugih.



No, kakorkoli ze, razlog da sem se spravil tole pisati so pa oznake v knjigah, ki jih berem. Poleg tega da precej neizbrisljivo(?) belezijo razvoj identitete sole, imajo super odtise prejsnjih uporabnikov, sledi branja in koscke informacij o prejsnjih znanja zeljnih bralcev. Verjetno se skozi osmozo pocasi navajam na lokalne navade in internaliziram zelje in obcutja, ali sem se pa pac navadil neke naivne nostalgije na stvari v zvezi z zgodovino.



No, kakorkoli ze, kot se iz slikic vidi se je svojega casa dni sola (ne univerza, to pride kasneje) imenovala Polytechnic of North London. Kasneje se je spremenila v University of North London. Danes pa s svojimi partnerji skupaj predstavlja London Metropolitan University.



Za platnico je vedno nalepljen listek prejsnjih izposoj. In pri vsaki izposoji (preden so iznasli racunalnike ;) ) si dobil notri stampiljko do kdaj se mora knjiga vrniti v knjiznico. Tukaj se da opazovati trende kdaj je bila knjiga bolj ali manj zazeljenja, kdaj so menjavali stampiljke v knjiznici, kdaj so z roko pisali ker se je stampiljka pokvarila ali zgubila, itd. Vedno ko gledam tele datume se mi zdi malo perverzno, ker si knjige sposojam praviloma preko avtomata, ki pa samo prebere spodnjo crtno kodo in ne pusti datuma. Ampak to je ze druga storija.



Super so mi pa te oznake, ki jih folk rise pa pise po knjigah. Podcrtavanja, zvezdice, opombe, itd. Skoda da v temle setu ni nobenih tako ekstremnih, ampak sem tudi ze vec razlicnih barv markerjev videl, pa manjkajoce strani, itd.



Vse to nekako poveze vse storije, ki so jih dozivele knjige, roke ki so jih listale, sobe v katerih so lezale, nahrbtnike, kjer so se stiskale, itd... Nostalgicno..



Sedaj je pa ze cas za bozicno vecerjo pri sosolki...

22 December 2009

smrekice

No, malo sem si nalozil dela in se spravil ustvarit novoletne kartice. Pogruntal sem tudi da imamo v soli na uporabo tudi laserski rezalnik sem se spravil to dvoje skombinirat skupaj. Ta pridni so te dni dobili rezultate po posti.
Ampak meni je bil glavni motiv (poleg seveda prinasanja veselja in topline v razlicne domove :) ) raziskovanje tega laseriranja. Ker je to pac prevec trekijevska zadeva da bi pustil pri miru.

No, pa si poglejmo celoten proces. (Slikice se ob kliku seveda voljno povecajo, tako da nic bat da so premajhne)

1: ideja!

No, ta del z idejo je bil ze opisan. Ampak ilustracija se mi je zdela na mestu :) ... Je bila pa v osnovi ukradena sposojena, nic skrbeti, kot pac danes svet deluje.

2: skice

Variant je bilo precej. Sicer je bila prva ideja vec ali manj celotna 3D smrekica, ki bi se z vec prepogibi odprla do svoje celotne telesnosti. Ampak sem kmalu pogruntal da morajo biti pri pop-up in prepogibih stiki najrajsi ravni, sicer se svet zakomplicira samo se bolj. Tako da bi bila celotna poanta v delikatnem prepogibanju in ne rezljanju. Tako da je prva druzina idej odpadla. Druga druzina idej je bila pa osnovana na razlicnih rezljanjih.

3: prepogibi

No, ze omenjeno, najrajsi se prepogibi delajo ko so sticne tocke linearne in pravokotne z prepogibno crto. (beri: takole, in nic drugace).
Potem pa se dilema kateri papir izbrati? In a sploh izbrati papir? In ali bo kuverta iz istega papirja? Ce bo, bo tudi kuverta izrezljana? Kaj tam izrezati?

4: v0.1

No, prvi prototip, ki je suvereno osvojil srca mnozic poskusnih zajckov (obeh). Zgoraj se skica zvezdice na vrhu, ki bi razdvojila podporo in se preko prepogiba dvignila naprej. Fletno, samo kdaj drugic, se IMO zaradi konveksnosti nekako ni skladala z vsemi ostalimi prijetno-zaobljenimi linijami. Ostali prototipi pa so bili zavrzeni (ceprav mi je bil meni en drug bolj pri srcu. Ampak je bil zgleda prevec dolgocasen zadrzan za zahteve potencialnih prejemnikov).

5: risanje

Risanje kot proces je seveda opustilo umazani, rocni, svincnikast nacin dela. Laser namrec bolj tezko razume krace grafita na papirju in ima rajsi vertexe, vektorje in bezierjeve krivulje. Informativno, visina podpore (torej podaljska nad smrekicami) mora biti enaka razliki med najnizjo tocko smrekice in linijo prepogiba.

6: v0.2

Torej zaresni prototip, z grafiko, dimenzijami, a brez teksta. Seveda karseda natancno izrezan :)

7: Tekst

No, kot prvo kaj sploh napisati na kartico? Kar bo po moznosti cimvec ljudem polepsalo praznike (ali pa vsaj dan), kar bo enostavno, razumljivo, primerno za vse starosti in prijetno pozgeckalo po dusi? Pravzaprav nic. Ampak se mi zdi da je 'fletn pa fajn 2010' zadost simple in prebavljivo in nevtralno. Sicer je tukaj zgubljena super priloznost da bi bila vsaka kartica popolnoma unikatna, posebej in za vsakega spisana, ampak se mi ni dalo sem zoptimiziral proizvodni proces.
With hindsight, making versions in English would have been a great addition :-/

8: Tekst

No, kot ze omenjeno laser ne prebavlja prevec dobro krac, zato je treba vse prekracati v pathe, vertexe in ostalo. Lahko bi sicer vzel kaksen navaden font, ali pa celo handwritten font, ampak ker sem se lih spravil delat, se mi je zdelo fletno (opa, opa! :) ) ce bi pac vektoriziral na roko spisan tekst. (Kar je tudi bonus, ker ima vecina fontov debelino, in bi laser sel po outlineu, kar pomeni da ne bi pisal crk po debelini ampak samo po obrisu - kar bi na koncu pomenilo 2x vec casa za vsako crko)

9: cut datoteke

Jasno se zabava s tem se ne konca, ker je potrebno lepe ilustratorjeve file razstavit in spet sestavit skupaj na tak nacin, da jih bo laser prepoznal kot se spodobi. Ce je kaksen vertex kje prevec ali kaksna crta (sicer nevidna ali konstrukcijska) kjer ne bi smela biti to njega nic kaj prevec ne zanima in bo suvereno razrezal vse kar mu pride pod... no, leco. Na tej tocki je tudi dosti pametno se spomniti da se pop-up mora nekje drzati osnove, sicer bo bolj fall-through. zato so spodnje linije vedno zbrisane.
Ah da, barva tudi doloci rezkanje in rezanje (engrave/cut).

10: Laser!

Jes! Moment resnice! Bo vse delalo? Se bo papir zazgal namesto razpadel? Bodo linije pretanke za brat? Bodo povrsine pretovornjak za sestra? Bo hrabri misek usel pasti na koncu?
Je kr hecno gledat kako laser razstavi vse podatke po svoje in avtomaticno optimizira potek rezanja.

11: MWAhahwhahahaaaha!

It lives! Ideje, skice, prototipi, popravki, risbe, vektorji, ful mocna svetloba in na koncu - produkt! :D Ubistvu brez ene same napake, po domace top šit! Cela šiturina! :D

12: Podpora

No, kot je treba, ko se razstavi in prepogne na pravem mestu, podpora dvigne smrekico in jo drzi na pravem mestu.

13: Darilce

Uf, kaksne so bile dileme kako narisati darila da bodo v istem stilu, da se ne bodo ponavljala (kot smrekice) ampak bodo sorodna. In koliko jih postaviti, in kam? ... Dileme, travme, problemi, težave...


14: C'est finis!

Ampak, na koncu koncev zadeva pride ven cist fletno pa fajn!

15: Gravura

No, konceptualno mi je fino na neenotno 0.2mm debelem papirju izvajat gravuro. Tako da nekje pokuka skozi svetloba, drugje je pa samo napol vzgan. Moram rect da mi je tale papir precej vsec, z teksturo in debelino, prepogljivostjo in drzanjem forme. (Kar je se sreca, ker ta glavne trgovine z papirjem nisem nasel, v drugi pa, roko na srce, izbira ni bila neskoncna.)

16: To bo to

No, in s tem se na koncu ta storija tudi konca. Delno do pretezno uspesno, se mi zdi. :)


Me pa resno zanima koliko prejemnikov bo spregledalo pop-up lastnosti kartice in jo pogledalo in obesilo kam in koliko jo bo prepognilo in postavilo kam. (oz. koliko jih bo pac vrglo stran?)

No, na faxu je to najbolj eksoticno orodje kar ga premoremo. (No vsaj meni, in to ne upostevsi varjenja, za katerega se se vedno nisem prijavil.) V sklopu univerze imam pa na drugi lokaciji dostop tudi do Metropolitan Works, kjer imajo baje se boljse igracke, za katere imam 'reduced cost' delam kaj za fax. Tako da moram sedaj dobiti se kaksen fax-related izgovor da grem probat se kej od nabora 3D printa, 3D scana, se enega laserja, vodnega rezanja (za debelejse in reflektivne materiale, ki jim laser pac ni kos) ter 3 ali 5 osnega CNC rezanja. Ufff, the possibilities are endless :)


Hehe.. in vse to skupaj je cisto legitimno studij. :)


Bom pa se na koncu omenil da so vsi komentarji vec kot dobrodosli. Sem karseda olajsal komentiranje pa ga tukaj direktno reklamiram in indirektno z prikazem najnovejsih na strani. Z veseljem delim tele razne dogodivscine, ampak brez feedbacka se bom tezje osredotocil na stvari ki niso zanimive samo meni, pa tudi rajsi bom pisal in vedel za koga priblizno pisem. (yeah, fishing for compliments) Tako da kar spisat kaj spodaj, bitte.. ("Blogging, like democracy, is not a spectator sport" jst, zdej)

No, razen ce je to simptom tega da je tako dolgocasen blog da ga nihce ne bere, kaj sele nanj reagira... :-/

17 December 2009

skoraj novo leto


moja mala namizna smrekica & za kulisami

Vceraj smo imeli se zadnja predavanja (debatni krozek, govorilne ure, razsirjanje obzorij, zapravljanje casa, skupno odkrivanje tople vode, kakorkoli ze) in sedaj se zacenja xmas break (beri: novoletne pocitnice). Zadnje dni sem si (poleg pridnega studiranja, seveda! :) ) dal opravka z pripravljanjem novoletnih kartic, ki so bodo sle na posto koj ko zberem vse naslove. Ampak ob tem sem opazil da ceprav bom poslal za manjsi gozdicek dreves po posti, meni ubistvu ne bo ostala nobena.

Ampak kaksne so pa novoletne pocitnice brez smrekce? Ampak v Icelandu in Morrisonsu ne prodajajo nobene namizne smrekce pod en funt, tako da, ne bodi len, sem se odlocil jo pripravit sam. Kaksno uro kasneje, par zrtvovanih listov in skorajda brez nepotrebne krvi kasneje se je pred menoj pojavila moja osebna, cisto moja, mala, namizna, lustna smrekica. Seveda z darili :)

Poleg tega sem se oborozil z knjigami za prvi esej:


knjige o razvoju urbanizma & holloway road tube station (v snezenju)

Madona, ce pa iz vsega tega ne zadobim zadosti citatov, referenc in drugega materiala za plonkat, pol pa tut nc ne recem. Najbolj zabavno je bilo to potem prinesti domov - do roba napolnjen nahrbtnik. Kdo bi si mislil da je lahko papir tako tezek. Dejstvo, da je na poti nazaj tudi snezilo (! z malo domisljije (in zooma) se lahko na drugi slikici najde nickoliko snezink) vsega skupaj ni ravno poenostavilo.


barbican - subjekti in objekt (ali je obratno?)


Poleg tega sem bil pa dans na enem arts bazarju, ki me je opomnil, da mi je Barbican ena najljubsih in najbolj zanimivih his v Londonu. Tak Cankarjev Dom na steroidih, pa v rdece-roza preobleki. Na drugo razstavo sem prisel pa fashionably late - 45 minut po zaprtju. 5 tock zame.


No, ce sem se pa ze razpisal, pa se tole za zakljucek:

holloway road: nag's head avtobusna postja zjutraj in coronet cinema/pub zvecer

Dolgi dnevi na faxu so predvsem fletni, ker vidis sonca zjutraj 10 minut, ko te oslepi ko kolesaris proti njemu. In potem naslednji dan, ker ko se vracas je ze noc.


Poleg vsega skupaj se mi je pa zacela dogajati ena prav zanimiva (skorajda arhaicna) zadeva - ne jemljem vec telefona povsod s seboj. V trgovino hodim kar brez mobitela. :O V kuhinji sem nedosegljiv. :OO Pod tusem takisto - ampak roko na srce(!) to sem bil tudi prej. V zadnjem tednu sem namrec prejel dva klica. Nic vec, nic manj. To verjetno pomeni padec klicev za vec sto odstotkov glede na prejsnje case. Njah, to pa to ce se clovek preseli in vrze v smeti prejsnjo stevilko...

15 December 2009

lonljana

heyhu,

danes sem spet prezivel dan po opravkih (beri: fax, knjiznica in par trgovin). vsak je bil na svojem koncu, med njimi sem se itak prevazal z mojim najboljsim prijateljem Nigelom.

potem sem pa razmisljal ce se mi da iti nazaj ven do enega kluba gledat ce imajo kaksne ekstra karte za koncert la roux in preveril na karti koliko je do tja. pa se mi je zdelo sumljivo dalec, sej je sam mal ven iz centra, ceprav resda v drugo smer. in potem preveril kilometrino in poskusil najti kaj podobnega - in preverjeno je genau natancno toliko kot ce bi sel iz preserca do medvod.

bom to za vsak slucaj se enkrat napisal. Od Presernovega trga do MEDVOD!


no, to me je malo sokiralo. (no, precej)

in sem se spravil skombinirati par gmap kart v istem merilu, tko, za lastno orientacijo.



1: karti centrirani na trnow v lj ali pa holloway (nag's head) v london z pokazanim radijem 1km. prikazane so ljubljanske mestne vpadnice in obvoznica na istem merilu severnega londona. se pravi finsbury park je toliko dalec kot preserc. kenwood house v hampstead heathu toliko kot koseski bajer. commercial road knjiznica (kjer sem bil danes) kot razcep malence. greenwich kot Turjak...itd.




2: danasnja pot, kao cez ljubljano. iz severnega zacetka celovske cez zeleznisko do vrh golovca (commercial rd. knjiznica), potem do interspara vic v trgovino (oxford st.) in potem mimo hale tivoli nazaj do obvoznice. ... ni cudn da se mi pol ne da se do vrhnike pogledat ce lahk grem na koncert ;)





..omg

9 December 2009

200, v3 : The White Ribbon




I’m not sure if the story I want to tell you is entirely true. Some of it I only recognize from camera phones. And after so many months a lot of it is still foggy and some answers I don’t even want to know.

It all began, I think, with the Lawyer’s cycling accident. As he was coming to meet us down at the beach, he quite thoroughly devastated his bike, and his wrist along with it. There were no trip wires, evil leprechauns or divine interventions involved, merely a hangover and some sunrays.

Later on, we went on a tour of the island’s clubs: Lust, Kinky and Scandall. Amidst the sweat of dancers, throb of lights and relentless basses I vaguely remember all of them interconnected by our host’s white ribbon (and by ribbon I mean garter).

The days passed in blissful oblivion, relishing in nature’s gifts both on and under our skin, doing our best to take in the best of summer, laziness and hedonism. No-one owed anyone anything, but we still exchanged fluids generously.

In the end we all happily returned, brandishing slight tans and distinct bitemarks, into the dreary, black-and-white, guilt-ridden everyday life that we broke away from. The Lawyer’s new cast included.

1 December 2009

200, v2: Museum of Everything




I’ve been entertaining a couple of friends over the weekend on their trip to London, suggesting things to see and do in a couple of days and get the best experience. And I found myself in a curious position of advising them to go see the Museum of Everything instead of their planned trip to the British Museum.

I’m not sure if my advice was good or appropriate, but it was definitely sincere. I don’t think the Parthenon marbles are going anywhere anytime soon, or any of the other cultural treasures of immense value, that are safely locked up in that somber institution. But what we get in this museum is a slice of today through eyes of some peculiar people.

But what were my friends going to say on their return? “We went to see some random stuff in a makeshift gallery that we could have seen anywhere else”? But that is exactly the point. It does exactly what it says on the box, and swoops up items from backyards of eccentrics from around the globe. And what you get in return is a conceptual frolic across the meadows of Silly.

I’m not sure that outweighs the Marbles, but it sure is fun!