Ta teden je bil v časniku Finance članek na temo izseljencev, gastarbajterjev in začasnih tujcev. Oz. kot sami pravijo, "ekonomski begunci iz raja na sončni strani Alp". Po spletu okoliščin so kontatirali tudi mene da delim svoje misli in doprinesem svoje prgišče izkušenj:
V Sloveniji za nas ni prihodnosti - Velika Britanija
(iz Financ 118/2011, pa še povezava do celega članka)
Fotka je torej ista kot sem jo že na tem istem blogu koristil že prej, avtor je pa seveda Andraž Blaznik - kar so tako na spletu kot v tiskani ediciji "pozabili" dopisati. Pa še porezali so jo. :(
Tekst pa je takisto skrajšan in je bil v originalu sledeč:
Finance: Zakaj ste odšli oziroma odhajate v tujino?
B: Doseg. Od svoje Erasmus izmenjave pred nekaj leti, ko sem prvic za dlje casa zapustil domace okolje in predvsem Slovenijo, sem dobil precej koristno znanje. Nisem spoznal tega, koliko vec priloznosti se skriva v tujini, temvec kaksno skromno prgisce moznosti je sploh na voljo doma. Kot arhitekt se po izkusnji ustvarjanja stolpnic, naselij in novih mest nisem mogel sprijazniti z delanjem prizidkov, nadzidkov ali v najboljsem primeru podzidkov.
Finance: Kam ste se odselili in kdo vam je pomagal pri tem?
B: Trenutno zivim v Londonu, kamor sem se vrnil na magistrski studij iz teorije arhitekture. Raziskoval sem vpliv digitalnih oblikovalskih orodij na arhitekturo. Studij mi je bil popolnoma pisan na kozo in mi je na siroko razgrnil zavese cisto novim tematikam. Dileme glede izbire "destinacije" ni bilo, saj sem okolje poznal ze od prej, ima neustavljivo privlacen karakter in je bil najblizje zares globalno mesto. Najvec mi je pomagala druzina, predvsem izjemno potrpezljivi starsi. (Njim ponovno hvala!)
Finance: Kaj delate oziroma boste počeli v tujini?
B: Delam pravzaprav to, kar bi na celem svetu najrajse. Poleg svojih zasebnih projektov delam v studiu za marketing nepremicnin, kjer sem odgovoren za vso digitalno produkcijo. To mi omogoca neprestano ustvarjanje in pa raziskovanje digitalnih tehnologij in arhitekture. Projekti se nahajajo vsepovsod po Veliki Britaniji in svetu, trenutno od Karibov do Kitajske, in vkljucujejo tako razkosne vile kot spletne aplikacije, pogosto z roko v roki.
Finance: Ali se nameravate vrniti v Slovenijo in kdaj?
B: V Ljubljani imam druzino in prijatelje. Oboje pogresam in jih z najvecjim veseljem obiskujem. Ampak trenutno razen njih ne vidim motivacije za daljse obiske, kaj sele vrnitev. Sem pa pred nekaj meseci London skorajda zamenjal za Peking in kasneje za Berlin. V obeh primerih so nacrti na koncu sicer padli v vodo, vendar je bila motivacija enaka: zanimivi projekti z vecji doseg.
23 June 2011
Subscribe to:
Post Comments (Atom)
No comments:
Post a Comment